facebook

Elektrociepłownia Pruszków

Elektrociepłownia Pruszków produkuje ciepło dla mieszkańców Pruszkowa, Piastowa i Komorowa (gm. Michałowice). W zakładzie jednocześnie produkowana jest energia elektryczna przekazywana do krajowego systemu energetycznego.

Elektrociepłownia Pruszków to zakład należący do PGNiG TERMIKA, którego moc cieplna wynosi obecnie 186 MWt, a elektryczna 8 MWe.

Ec Pruszków

 

Sieć cieplna

W rejonie Pruszkowa, Piastowa i Komorowa (gm. Michałowice) PGNiG TERMIKA posiada własną sieć cieplną o długości ok. 70 km. Pozwala ona zapewnić mieszkańcom bezpieczne i całoroczne dostawy ciepła, dzięki któremu podgrzewana jest woda i ogrzewane są pomieszczenia. Do sieci cieplnej może zostać przyłączony zarówno dom, jak i budynek mieszkalny.  

Jeżeli chcesz wiedzieć, czy znajdujesz się w zasięgu sieci ciepłowniczej PGNiG TERMIKA, zadzwoń do Elektrociepłowni Pruszków – 22 587 53 11.

Możesz też sprawdzić to osobiście w Pruszkowie przy ul. Waryńskiego 1.    

Historia

Elektrociepłownia Pruszków rozpoczęła pracę w 1914 roku jako elektrownia kondensacyjna. 16 stycznia 1945 roku została zniszczona w 80% przez wycofujące się wojska niemieckie. Już w grudniu tego samego roku ponownie rozpoczęła pracę z mocą 8 MW. W 1953 roku zakończono odbudowę zakładu. Moc zainstalowana zakładu wynosiła wtedy 38 MW.

W 1957 roku powstała koncepcja zasilania Pruszkowa w ciepło sieciowe. Przystąpiono do budowy magistrali ciepłowniczych oraz urządzeń członu ciepłowniczego elektrowni. W lutym 1959 roku nastąpiło rozszerzenie charakteru jej pracy. Wtedy zakład zaistniał jako elektrociepłownia. Przez lata eksploatacji urządzenia przechodziły szereg modernizacji i remontów, a ich efektem jest wydajna praca zakładu przez blisko 100 lat.