Produkcja ciepła

Jak produkowane jest ciepło systemowe?

Ciepło systemowe dla Warszawy produkowane jest w Elektrociepłowni Żerań, Elektrociepłowni Siekierki, Ciepłowni Wola oraz Ciepłowni Kawęczyn. Ciepło systemowe dla Pruszkowa, Piastowa i Komorowa (gm. Michałowice) produkowane jest w Elektrociepłowni Pruszków.

Ciepło systemowe wytwarzane jest w procesie kogeneracji – równocześnie przy produkcji ciepła powstaje energia elektryczna. W elektrowni, która wytwarza tylko prąd, ciepło tracone jest do otoczenia. W elektrociepłowni to ciepło wykorzystuje się jako osobny produkt. Takie rozwiązanie jest opłacalne i przyjazne środowisku, ponieważ ogranicza zużycie paliwa i emisję spalin. 

Na czym polega proces produkcji?

W elektrociepłowniach PGNiG TERMIKA stosowane są turbiny parowe przeciwprężne. To właśnie w nich wytwarzana jest w skojarzeniu energia elektryczna i cieplna. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania energia pierwotna (chemiczna) zawarta w paliwie jest o ok. 30% bardziej efektywnie wykorzystywana w porównaniu z rozdzielnym wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej.

Para wodna na wylocie z turbiny przeciwprężnej ma wyższe ciśnienie niż w przypadku turbiny kondensacyjnej. Wyższy poziom ciśnienia umożliwia wykorzystanie ciepła ze skraplania pary wodnej. Właśnie w ten sposób wytworzone ciepło wykorzystywane jest do celów grzewczych. Dalej, za pomocą sieci ciepłowniczej przesyłane do domów mieszkańców Pruszkowa, Piastowa i Komorowa.

Jak dystrybuowane jest ciepło systemowe?

Ciepło produkowane w naszych zakładach dostarczane jest poprzez system ciepłowniczy (w Pruszkowie należący do PGNiG TERMIKA – ma on ok. 70 km długości) do mieszkańców.

Ogrzana w elektrociepłowni woda przepływa przez sieć rurociągów, przepompownie oraz węzły cieplne. 

Wczytywanie...