Co to jest ciepło systemowe? Jak jest produkowane i dostarczane do naszych domów i mieszkań? Jak racjonalnie gospodarować ciepłem?
To tylko część z pytań, na które odpowiedzi poznają Państwo poniżej. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego ciepło systemowe to najwygodniejszy i najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania domu. Wiedza o tym, jak rozsądnie gospodarować ciepłem, jest ważna także dla użytkowników innych sposobów ogrzewania. Pokażemy wady i zalety takich rozwiązań.
Ciepło systemowe
Ciepło systemowe jest bezpiecznym dla zdrowia użytkowników, pewnym i komfortowym sposobem ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dla użytkownika system dostarczania ciepła jest bezobsługowy. Istotną zaletą ciepła systemowego jest również niski koszt jego użytkowania w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Rozwiązanie to warto także wybrać ze względów ekologicznych. Produkcja ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym pozwala na zaoszczędzenie ok. 30% paliwa, a do atmosfery emitowanych jest dzięki temu mniej zanieczyszczeń. Korzystanie z sieci ciepłowniczej oznacza brak własnych emisji spalin, np. z kotłowni gazowej lub pieca węglowego. Warto zauważyć, że ciepło systemowe jest popularnym sposobem ogrzewania w miastach. Na terenia działania PGNiG TERMIKA w Warszawie korzysta z niego ok. 80% mieszkańców, a na terenie Pruszkowa, Piastowa i Komorowa (gm. Michałowice) – korzysta z niego ok. 60% mieszkańców.
Kolektory słoneczne
Zalety:
Wady:
Indywidualne ogrzewanie węglowe
Kotły weglowe są coraz rzadziej spotykanym sposobem ogrzewania budynków. W ostatnich latach wiele kotłów zostało zastąpionych innymi, bardziej ekologicznymi źródłami ciepła.
Zalety:
Wady:
Indywidualne ogrzewanie gazowe
W ostatnich latach wielu inwestorów budujących osiedla zdecydowało się na ciepło wytwarzane w lokalnych kotłowniach gazowych lub piecach zainstalowanych w poszczególnych mieszkaniach.
Zalety:
Wady:
Indywidualne ogrzewanie elektryczne
Na rynku dostępne są różne typy urządzeń wykorzystujących energię elektryczną na potrzeby ogrzewania. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. dynamiczne piece akumulacyjne, grzejniki konwektorowe itp.
Zalety:
Wady:
Niski koszt
Istotną zaletę ciepła sieciowego stanowi również niski koszt jego użytkowania w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Jeżeli szukasz taniego ogrzewania w Warszawie lub Pruszkowie – to jest rozwiązanie dla Ciebie
Dostępność
Dużą zaletą ciepła sieciowego jest jego całoroczna dostępność. Nie istnieją ograniczenia w postaci sezonu grzewczego.
Pewność dostaw
Na tle innych systemów ogrzewania ciepło sieciowe wyróżnia się pewnością dostaw – wykwalifikowani pracownicy słuzb technicznych dbają o to, by system ciepłowniczy działał sprawnie bez przerwy.
Zalety ciepła sieciowego
Ciepło sieciowe jest bezpieczne w użytkowaniu. Osoby korzystające z niego nie muszą zachowywać szczególnych środków ostrożności, jak w przypadku innych sposobów ogrzewania mieszkań i domów.
Co przemawia za tym, że ciepło sieciowe jest przyjazne dla środowiska?
Produkcja ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym (kogeneracja) pozwala na zaoszczędzenie ok. 30% paliwa, a do atmosfery emitowanych jest dzięki temu mniej zanieczyszczeń. Ponadto, duże zakłady produkujące ciepło, takie jak elektrociepłownie, podlegają zasadom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczącym standardów emisji zanieczyszczeń i są zobowiązane do przestrzegania norm związanych z ochroną przyrody. W przeciwieństwie do lokalnych i indywidualnych źródeł ciepła, korzystają z zaawansowanych technologii oczyszczania spalin. Indywidualne kotłownie, piece zasilane gazem, olejem opałowym lub węglem zwiększają niską emisję spalin – liczne, rozproszone źródła wprowadzają do powietrza pyły i szkodliwe gazy, co w sumie generuje duże zanieczyszczenie powietrza. W Europie, w miejscach gęsto zaludnionych, odchodzi się już od rozproszonych źródeł ciepła, przechodząc na ogrzewanie sieciowe. Problem niskiej emisji dotyczy większości polskich miast i gmin.
System dostarczania ciepła nie wymaga żadnej obsługi przez użytkownika. Nad jego sprawnością czuwają 24 godziny na dobę służby techniczne.
Ogrzewanie cały rok
Chłodna wiosna, wczesna jesień - zawsze można ogrzać mieszkanie. Pamiętaj - nie ma czegoś takiego jak sezon grzewczy. PGNiG TERMIKA zapewni tanie ogrzewanie w Warszawie i Pruszkowie niezależnie od pory roku.
Przez cały rok warszawskie elektrociepłownie produkuje ciepło na potrzeby ogrzewania ciepłej wody. Dlatego kaloryfery mogą być zasilane w każdej chwili.
Procedura
Automatyka pogodowa
Jeszcze łatwiej mają mieszkańcy budynków wyposażonych w automatykę pogodową. W Warszawie jest ona już w większości budynków zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej.
Urządzenia automatycznej regulacji ciepła same uruchamiają ogrzewanie przy temperaturze zewnętrznej określonej przez spółdzielnię lub wspólnotę (najczęściej jest to temp. 12°C).
Korzystanie z tych urządzeń obniża koszty eksploatacji budynków. Przede wszystkim jednak znacznie zwiększa komfort i oszczędności mieszkańców, którzy nie muszą z niepokojem śledzić prognoz pogody i dogrzewać mieszkań gazem czy piecykami elektrycznymi.
Jak mogę zacząć korzystać z automatyki pogodowej?
Jeśli Twoja administracja nie korzysta z automatyki pogodowej, możesz wspólnie z innymi mieszkańcami zgłosić wniosek o jej uruchomienie. Wówczas administracja przekazuje taki wniosek do PGNiG TERMIKA i podaje temperaturę, przy której powinna uruchomić się automatyczna dostawa ciepła do mieszkań.
Produkcja ciepła
Jak produkowane jest ciepło systemowe?
Ciepło systemowe dla Warszawy produkowane jest w Elektrociepłowni Żerań, Elektrociepłowni Siekierki, Ciepłowni Wola, Ciepłowni Kawęczyn oraz Ciepłowni Regaty. Ciepło systemowe dla Pruszkowa, Piastowa i Komorowa (gm. Michałowice) produkowane jest w Elektrociepłowni Pruszków.
Wytwarzane jest w procesie kogeneracji – równocześnie przy produkcji ciepła powstaje energia elektryczna. W elektrowni, która wytwarza tylko prąd, ciepło tracone jest do otoczenia. W elektrociepłowni to ciepło wykorzystuje się jako osobny produkt. Takie rozwiązanie jest opłacalne i przyjazne środowisku, ponieważ ogranicza zużycie paliwa i emisję spalin.
Na czym polega proces produkcji?
W elektrociepłowniach PGNiG TERMIKA stosowane są turbiny parowe przeciwprężne. To właśnie w nich wytwarzana jest w skojarzeniu energia elektryczna i cieplna. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania energia pierwotna (chemiczna) zawarta w paliwie jest o ok. 30% bardziej efektywnie wykorzystywana w porównaniu z rozdzielnym wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej.
Para wodna na wylocie z turbiny przeciwprężnej ma wyższe ciśnienie niż w przypadku turbiny kondensacyjnej. Wyższy poziom ciśnienia umożliwia wykorzystanie ciepła ze skraplania pary wodnej. Właśnie w ten sposób wytworzone ciepło wykorzystywane jest do celów grzewczych. Dalej, za pomocą sieci ciepłowniczej ono do domów mieszkańców Pruszkowa, Piastowa i Komorowa.
Jak dystrybuowane jest ciepło systemowe?
Ciepło produkowane w naszych zakładach dostarczane jest poprzez system ciepłowniczy do mieszkańców.
Ogrzana w elektrociepłowni woda przepływa przez sieć rurociągów, przepompownie oraz węzły cieplne.