Szanowny Kliencie,
aby zapewnić Ci maksimum bezpieczeństwa prosimy o zapoznanie się z poniższymi dobrymi praktykami i podstawowymi informacjami o zagrożeniach:
Hasła
Logując się na naszej witrynie używaj unikalnego i trudnego do odgadnięcia przez postronne osoby hasła,
Hasło powinno być różne od innych używanych przez Ciebie haseł,
Nikomu nie podawaj oraz nie wysyłaj swoich danych do logowania,
Uważaj na podejrzane e-maile, załączniki i linki z próbą wyłudzenia podania hasła (phishing).
Korzystanie z komputera
Nie otwieraj załączników z podejrzanych źródeł i nie klikaj w podejrzane linki,
Zwracaj uwagę, czy adres strony do której się logujesz jest poprzedzony zapisem https://,
Regularnie aktualizuj swój komputer i urządzenie mobilne,
Nie pobieraj i nie instaluj aplikacji z nieznanych źródeł.
Stosowanie szyfrowania
Szyfruj swoje poufne wiadomości e-mail,
Poufne załączniki pakuj z użyciem szyfrowania. Hasło do odszyfrowania zawsze podawaj za pomocą innego środka komunikacji,
Korzystaj z wbudowanych w systemach funkcji szyfrowania dysków i plików.
Wiadomości e-mail od PGNiG TERMIKA SA
Zwracaj uwagę na wiadomości pochodzące od PGNiG TERMIKA SA. Prawidłowy adres nadawcy powinien być w formacie @termika.pgnig.pl,
O wszelkich akcjach mailingowych informacje dostępne będą w zakładce Aktualności na oficjalnej stronie https://termika.pgnig.pl/,
W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości wskazującej na próbę podszycia się pod PGNiG TERMIKA SA. prosimy o zgłoszenie tego faktu na adres cert@termika.pgning.pl
W związku z realizacją zapisów Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, przedsiębiorstwo PGNiG TERMIKA SA zostało uznane za operatora usługi kluczowej (OUK) wytwarzania ciepła i wytwarzania energii elektrycznej.
Ustawa nakłada na OUK obowiązki w zakresie zarządzania ryzykiem swoich usług kluczowych, obsługi i zarządzania incydentami bezpieczeństwa, przeprowadzania działań edukacyjnych wobec swoich użytkowników. Niezbędne jest również wdrożenie odpowiednio i adekwatnie do oszacowanego ryzyka, środków technicznych i organizacyjnych, zapobiegających i ograniczających wpływ incydentów na bezpieczeństwo systemu informatycznego.
W związku z tym, w celu realizacji zadań operatorów usług kluczowych, decyzją Zarządu spółki powołany został zespół bezpieczeństwa teleinformatycznego.
Do zadań Zespołu należy zachowanie najwyższych standardów w zakresie utrzymania i bezpiecznej eksploatacji systemu informatycznego, zbieranie informacji o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa i podatnościach na incydenty. Zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego, wdrożenie i utrzymanie planów ciągłości działania. Obsługa incydentów i współpraca w tym zakresie z właściwymi zespołami reagowania na incydenty bezpieczeństwa (CSIRT).
W sytuacjach nagłych, kryzysowych lub w przypadkach obserwacji podejrzanych zdarzeń dotyczących bezpieczeństwa teleinformatycznego, naszych Klientów zachęcamy do kontaktu z Zespołem pod adresem cert@termika.pgnig.pl
Jednocześnie prosimy o zawarcie w każdym zgłoszeniu dodatkowych informacji, takich jak:
imię i nazwisko osoby zgłaszającej;
nazwa i adres organizacji;
dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu);
opis zgłaszanego zdarzenia/ incydentu.
Głównym celem konkursu jest podniesienie poziomu wiedzy uczestników w zakresie bezpieczeństwa poprzez propagowanie dobrych praktyk oraz zachęcanie do samokształcenia w obszarze bezpieczeństwa oraz sprawdzanie wiedzy o bezpiecznym przetwarzaniu informacji.
Konkurs ma również na celu szerzenie wiedzy w tematyce bezpieczeństwa w ujęciu międzynarodowych standardów jak i sprawdzenie praktycznej wiedzy uczestników z obszaru bezpieczeństwa fizycznego, teleinformatycznego oraz podstaw zagadnień związanych z ciągłością działania.
Przedmiotem konkursu są quizzy tj. pytania i pisemne wypowiedzi sprawdzające wiedzę uczestników.
W każdej edycji Konkursu uczestnik swoje odpowiedzi może przesłać tylko raz. Oceny poprawności odpowiedzi będzie oceniała Komisja powołana przez Organizatora Konkursu.
W każdej edycji konkursu jury może przyznać do dziesięciu atrakcyjnych nagród rzeczowych, między innymi tablety, smartphony, słuchawki bezprzewodowe, licencje na oprogramowanie antywirusowe. Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową na adres: szbi@termika.pgnig.pl
Trzecia edycja konkursu trwa od 9 do 23 maja 2022 r.
Pytania trzeciej edycji konkursu:
1. Scharakteryzuj atak cybernetyczny typu „Man-in-the Middle”.
2. Wyjaśnij co oznacza symbol zamkniętej kłódki w przeglądarce internetowej i dlaczego warto na niego zwracać szczególną uwagę?
3. Opisz co robisz aby sprawdzić wiarygodność informacji, w dobie coraz częściej pojawiających się w przestrzeni publicznej prób dezinformacji - tzw. „Fake News’ów”.
Jeszcze raz zachęcamy do udziału w cyklicznym konkursie oraz życzymy wygrania atrakcyjnej nagrody.
*Przed wzięciem udziału w konkursie należy zapoznać się z regulaminem, który dostępny jest poniżej.