PGNiG TERMIKA SA jako sprzedawca ciepła:
- jest uprawniona do bezpośredniej sprzedaży ciepła klientom końcowym. Taryfa dla Ciepła PGNiG TERMIKA została zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w oparciu o koncesję na wytwarzanie ciepła w źródłach należących do Spółki,
- od ponad pięciu lat prowadzi bezpośrednią sprzedaż ciepła sieciowego do odbiorców końcowych. Aktywnie współpracuje m.in. ze spółdzielniami, wspólnotami mieszkaniowymi, zarządcami i właścicielami obiektów użyteczności publicznej,
- świadczy usługi doradcze w zakresach przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej i racjonalnego zużycia ciepła.
PGNiG TERMIKA SA w ramach umowy sprzedaży ciepła umożliwia wybór jednego z poniższych systemów rozliczeń:
SYSTEM JEDNOSKŁADNIKOWY
Rozwiązanie to polega na dokonywaniu opłat proporcjonalnie do zużytego ciepła. Cena i stawka w systemie jednoskładnikowym uwzględniają stałe i zmienne elementy cenotwórcze za dostarczone ciepło. Podstawą prawną są zapisy § 24.1. Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Przedsiębiorstwo energetyczne, na wniosek odbiorcy, określa w umowie zawartej z tym odbiorcą średnią cenę ciepła, wyrażoną w złotych za GJ (zamiast ustalonej w taryfie ceny za zamówioną moc cieplną i ceny ciepła) oraz średnią stawkę opłaty za usługi przesyłowe, wyrażoną w złotych za GJ (zamiast ustalonej w taryfie stawki opłaty stałej za usługi przesyłowe i stawki opłaty zmiennej za usługi przesyłowe). Cenę i stawkę w systemie jednoskładnikowym oblicza PGNiG TERMIKA w oparciu o historyczne dane o zużyciu ciepła, wynikające z faktur za ciepło, dostarczonych przez Odbiorcę.
Wysokość opłat oblicza się w następujący sposób:
- Opłata za dostarczone ciepło - stanowi iloczyn ilości dostarczonego ciepła oraz średniej ceny ciepła. Ta opłata jest pobierana za każdy okres rozliczeniowy, w którym nastąpił pobór ciepła.
- Opłata za usługi przesyłowe - stanowi iloczyn ilości dostarczonego ciepła oraz średniej stawki opłaty za usługi przesyłowe. Opłata jest pobierana za każdy okres rozliczeniowy, w którym zarejestrowano zużycie ciepła.
- Opłata za nośnik ciepła - stanowi iloczyn ilości nośnika ciepła oraz stawki za nośnik ciepła (określonej w Taryfie dystrybutora). Opłata jest pobierana za każdy okres rozliczeniowy, w którym nastąpił pobór nośnika ciepła (opłata opcjonalna).
- Wybierając system jednoskładnikowy rozliczeń, można zaoszczędzić nawet 10 proc. rocznych kosztów ogrzewania.
SYSTEM DWUSKŁADNIKOWY
To rozwiązanie opiera się na wnoszeniu opłat stałych w każdym miesiącu, wynikających z zamawianej mocy cieplnej oraz opłat zmiennych uzależnionych od zużycia ciepła. Rozliczenia za dostarczone ciepło odbywają się według cen określonych w Taryfie dla Ciepła wytwórcy ciepła, a za usługi przesyłowe według stawek określonych w Taryfie dystrybutora. Wysokość opłat oblicza się następująco:
- Opłata za moc zamówioną - stanowi iloczyn wielkości mocy zamówionej oraz ceny za zamówioną moc. Ta opłata jest naliczana za każdy okres rozliczeniowy, niezależnie od ilości pobranego ciepła.
- Opłata za dostarczone ciepło - stanowi iloczyn ilości dostarczonego ciepła oraz ceny ciepła. Ta opłata jest pobierana za każdy okres rozliczeniowy, w którym zarejestrowano zużycie ciepła.
- Opłata stała za usługi przesyłowe dystrybutora - stanowi iloczyn mocy zamówionej oraz opłaty stałej za usługi przesyłowe. Ta opłata jest pobierana za każdy okres rozliczeniowy, niezależnie od zużycia ciepła.
- Opłata zmienna za usługi przesyłowe dystrybutora - stanowi iloczyn ilości ciepła oraz stawki opłaty zmiennej za usługi przesyłowe. Ta opłata jest naliczana za każdy okres rozliczeniowy, w którym nastąpił pobór ciepła.
- Opłata za nośnik ciepła - stanowi iloczyn ilości nośnika ciepła oraz stawki za nośnik ciepła. Opłata jest pobierana za każdy okres rozliczeniowy, w którym nastąpił pobór nośnika ciepła (opłata opcjonalna).
Wybierając to rozwiązanie istnieje możliwość świadczenia w atrakcyjnej cenie przez PGNiG TERMIKA usługi konserwacji węzłów ciepłowniczych, stanowiących własność Odbiorcy ciepła.
Kontakt:
https://www.termika.pgnig.pl/node/1159