Zakłady na Żeraniu, Siekierkach, Woli, Kawęczynie i w Pruszkowie przeszły głęboką metamorfozę – dostosowały swoje technologie do wymogów ochrony środowiska. W planach rozwoju firmy dbałość o środowisko ma znaczenie priorytetowe.
Struktura paliw
W poniższych tabelach przedstawiamy strukturę paliw i innych nośników energii pierwotnej, które zużyto do produkcji sprzedawanej energii elektrycznej, a także informacje o wpływie jej wytworzenia na środowisko w 2018 roku.
Tabela nr 1: Struktura paliw i innych nośników energii pierwotnej zużytych do wytwarzania energii elektrycznej w PGNiG TERMIKA SA w 2018 roku.
Tabela nr 2: Informacja o wielkości emisji zanieczyszczeń wyemitowanych przy wytwarzaniu energii elektrycznej w PGiNG TERMIKA SA.
Działając w myśl artykułu 116. ustęp 13. Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. 2015 poz. 478) PGNiG Termika SA informuje, że udział procentowy ciepła dostarczonego w ciągu 2015 roku do danej sieci ciepłowniczej wytworzonego z odnawialnych źródeł energii, ciepła z instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych, w łącznej ilości ciepła dostarczanego do tej sieci w ciągu roku kalendarzowego wynosi:
- 0,00% - dla sieci ciepłowniczej w Pruszkowie, Piastowie i Komorowie, zasilanej przez EC Pruszków;
- 0,00% - dla sieci ciepłowniczej na terenie osiedla Regaty, zasilanej przez C Regaty.
Współczynnik nakładu energii nieodnawialnej
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej, wzoru karty audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii, PGNiG TERMIKA SA informuje, że wskaźnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla ciepła sieciowego w warszawskim systemie ciepłowniczym za rok 2012 wynosi 0,79.
Wskaźnik został wyznaczony w oparciu o dane produkcyjne warszawskich zakładów PGNiG TERMIKA SA i dane dystrybutora ciepła Veolia Energia Warszawa S.A.
Fundusze UE
PGNiG TERMIKA SA realizuje projekty inwestycyjne w Elektrociepłowni Siekierki, współfinansowane przez Unię Europejską.
Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, priorytet IV „Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska”, działanie 4.5 „Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie ochrony powietrza” (zwany dalej POIiŚ-4.5) oraz w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004-2006, Priorytet 2 Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw, Działanie 2.4 Wsparcie dla przedsięwzięć w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska (zwany dalej SPOW WKP).
Projekty realizowane w ramach programu POIiŚ-4.5
Mokra Instalacja Osiarczania Spalin
1. Realizacja projektu „Budowa Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin kotłów K14, K15, K16 w Elektrociepłowni Siekierki” (MIOS I)
26 września 2011 roku został podpisany protokół odbioru końcowego i przekazania do użytkowania projektu „Budowa Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin kotłów K14, K15, K16 w Elektrociepłowni Siekierki” (MIOS I). Zakończyło to I Etap budowy.
2. Realizacja projektu „Budowa Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin kotłów K5, K6, K7, K10 i K11 w Elektrociepłowni Siekierki” (MIOS II)
Wraz z ukończeniem zabudowy MIOS II dla kotłów K5, K6, K7, K10 i K11 około 80 proc. mocy kotłów węglowych w Ec Siekierki zostało wyposażone w instalacje odsiarczania spalin.
Szacuje się, że rzeczywiste redukcje emisji SO2 do atmosfery w wyniku wybudowania wszystkich instalacji mokrego odsiarczania zmniejszą emisję tego zanieczyszczenia o ok. 70 proc.
Instalacje SCR
Budowa Instalacji Katalitycznego Odazotowania Spalin dla kotła OP430 nr 10 w Elektrociepłowni Siekierki
Budowa Instalacji Katalitycznego Odazotowania Spalin dla kotła OP380 nr 11 w Elektrociepłowni Siekierki
Budowa Instalacji Katalitycznego Odazotowania Spalin dla kotła OP430 nr 14 w Elektrociepłowni Siekierki
Budowa Instalacji Katalitycznego Odazotowania Spalin dla kotła OP430 nr 15 w Elektrociepłowni Siekierki
Projekty realizowane w ramach programu SPOW WKP:
Modernizacja trzech elektrofiltrów kotłów blokowych w Elektrociepłowni Siekierki
Projekt został ostatecznie rozliczony z osiągniętych celów i efektów ekologicznych, a wszelkie zobowiązania określone w Umowie o dofinansowanie zostały wypełnione.
Inwestycje środowiskowe w PGNiG TERMIKA SA wyprzedzają daty graniczne dla dostosowania instalacji do przyszłych, zdecydowanie ostrzejszych standardów emisyjnych. Stosowane technologie są zgodne ze standardami Najlepszych Dostępnych Technik BAT.
Wszystkie realizowane inwestycje przyczyniają się w sposób bardzo znaczący do zmniejszenia koncentracji zanieczyszczeń dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłu w powietrzu atmosferycznym, a co za tym idzie do poprawy jakości środowiska w Warszawie i komfortu życia jej mieszkańców.
Więcej informacji o Programie Infrastruktura i Środowisko znajdą Państwo na stronie: www.pois.gov.pl.