Dlaczego warto?

Dlaczego ciepło systemowe

Co to jest ciepło systemowe? Jak jest produkowane i dostarczane do naszych domów i mieszkań? Jak racjonalnie gospodarować ciepłem?

To tylko część z pytań, na które odpowiedzi poznają Państwo poniżej. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego ciepło systemowe to najwygodniejszy i najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania domu. Wiedza o tym, jak rozsądnie gospodarować ciepłem, jest ważna także dla użytkowników innych sposobów ogrzewania. Pokażemy wady i zalety takich rozwiązań.

Sposoby ogrzewania

Ciepło systemowe

Ciepło systemowe jest bezpiecznym dla zdrowia użytkowników, pewnym i komfortowym sposobem ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dla użytkownika system dostarczania ciepła jest bezobsługowy. Istotną zaletą ciepła systemowego jest również niski koszt jego użytkowania w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Rozwiązanie to warto także wybrać ze względów ekologicznych. Produkcja ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym pozwala na zaoszczędzenie ok. 30% paliwa, a do atmosfery emitowanych jest dzięki temu mniej zanieczyszczeń. Korzystanie z sieci ciepłowniczej oznacza brak własnych emisji spalin, np. z kotłowni gazowej lub pieca węglowego. Warto zauważyć, że ciepło systemowe jest popularnym sposobem ogrzewania w miastach. Na terenia działania PGNiG TERMIKA w Warszawie korzysta z niego ok. 80% mieszkańców, a na terenie Pruszkowa, Piastowa i Komorowa (gm. Michałowice) – korzysta z niego ok. 60% mieszkańców.

Kolektory słoneczne

Zalety:

  • Wykorzystują promieniowanie słoneczne
  • Energia, którą zgromadzą, wykorzystywana jest do wspomagania podgrzewania ciepłej wody i ogrzewania budynków.
  • W ciągu roku pozwalają zmniejszyć zużycie energii o ok. 65% w przypadku podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ok. 30% w przypadku ogrzewania budynku.

Wady:

  • Zakup i montaż instalacji wymagają duzych nakładów finansowych
  • Wymagają przestrzeni na umiejscowienie zasobnika oraz dużej powierzchni przystosowanej do montażu kolekorów.
  • Konieczność zapewnienia ciągłego rozbioru wody.
  • Duże koszty eksploatacji związane z utrzymaniem czynnika grzejnego.

Indywidualne ogrzewanie węglowe

Kotły weglowe są coraz rzadziej spotykanym sposobem ogrzewania budynków. W ostatnich latach wiele kotłów zostało zastąpionych innymi, bardziej ekologicznymi źródłami ciepła.

Zalety:

  • możliwość kontrolowania wydatków

 Wady:

  • konieczność wygospodarowania przestrzeni na kocioł
  • konieczna utylizacja i składowanie popiołu
  • dbanie o sprawną wentylację oraz przewody kominowe
  • konieczność regularnej kontroli przez kominiarzy
  • rozwiązanie nieekologiczne powodujące wysoką emisję spalin

Indywidualne ogrzewanie gazowe

W ostatnich latach wielu inwestorów budujących osiedla zdecydowało się na ciepło wytwarzane w lokalnych kotłowniach gazowych lub piecach zainstalowanych w poszczególnych mieszkaniach.

Zalety:

  • z punktu widzenia uzytkownika, kocioł gazowy jest bezobsługowy, sterowany układem automatyki
  • nie jest potrzebne miejsce do składowania paliwa ani produktów ubocznych spalania (popiołów)

Wady:

  • wymagana konserwacja kotłów gazowych
  • konieczność regularnej kontroli przez kominiarzy
  • gaz jest paliwem łatwopalnym i wybuchowym, przez co korzystanie z niego wymaga szczególnej ostrożności od użytkowników

Indywidualne ogrzewanie elektryczne

Na rynku dostępne są różne typy urządzeń wykorzystujących energię elektryczną na potrzeby ogrzewania. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. dynamiczne piece akumulacyjne, grzejniki konwektorowe itp.

Zalety:

  • elektryczne urządzenia grzewcze nie wytwarzają spalin w miejscu użytkowania.
  • elektryczne urządzenia grzewcze nie wymagają budowania dodatkowych kotłowni, kominów, ani składowania paliwa.
  • dostępność ciepła przez cały rok
  • możliwość kontrolowania wydatków


Wady: 

  • koszty związane z wysoką ceną energii elektrycznej w porównaniu do ciepła produkowanego w elektrociepłowni lub pochodzącego z indywidualnych kotłowni wykorzystujących węgiel czy gaz.
  • stosowania elektrycznych urządzeń grzewczych wymaga nowoczesnej i sprawnej instalacji elektrycznej.

Niski koszt

Istotną zaletę ciepła sieciowego stanowi również niski koszt jego użytkowania w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Jeżeli szukasz taniego ogrzewania w Warszawie lub Pruszkowie – to jest rozwiązanie dla Ciebie

Dostępność 

Dużą zaletą ciepła sieciowego jest jego całoroczna dostępność. Nie istnieją ograniczenia w postaci sezonu grzewczego.

Pewność dostaw

Na tle innych systemów ogrzewania ciepło sieciowe wyróżnia się pewnością dostaw – wykwalifikowani pracownicy słuzb technicznych dbają o to, by system ciepłowniczy działał sprawnie bez przerwy.

Zalety ciepła sieciowego

  • Bezpieczeństwo

Ciepło sieciowe jest bezpieczne w użytkowaniu. Osoby korzystające z niego nie muszą zachowywać szczególnych środków ostrożności, jak w przypadku innych sposobów ogrzewania mieszkań i domów.

  • Ekologia

Co przemawia za tym, że ciepło sieciowe jest przyjazne dla środowiska?

Produkcja ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym (kogeneracja) pozwala na zaoszczędzenie ok. 30% paliwa, a do atmosfery emitowanych jest dzięki temu mniej zanieczyszczeń. Ponadto, duże zakłady produkujące ciepło, takie jak elektrociepłownie, podlegają zasadom zawartym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczącym standardów emisji zanieczyszczeń i są zobowiązane do przestrzegania norm związanych z ochroną przyrody. W przeciwieństwie do lokalnych i indywidualnych źródeł ciepła, korzystają z zaawansowanych technologii oczyszczania spalin. Indywidualne kotłownie, piece zasilane gazem, olejem opałowym lub węglem zwiększają niską emisję spalin – liczne, rozproszone źródła wprowadzają do powietrza pyły i szkodliwe gazy, co w sumie generuje duże zanieczyszczenie powietrza. W Europie, w miejscach gęsto zaludnionych, odchodzi się już od rozproszonych źródeł ciepła, przechodząc na ogrzewanie sieciowe. Problem niskiej emisji dotyczy większości polskich miast i gmin.

  • Komfort użytkowania

System dostarczania ciepła nie wymaga żadnej obsługi przez użytkownika. Nad jego sprawnością czuwają 24 godziny na dobę służby techniczne.

 

Ogrzewanie cały rok

Chłodna wiosna, wczesna jesień - zawsze można ogrzać mieszkanie. Pamiętaj - nie ma czegoś takiego jak sezon grzewczy. PGNiG TERMIKA zapewni tanie ogrzewanie w Warszawie i Pruszkowie niezależnie od pory roku.

Przez cały rok warszawskie elektrociepłownie produkuje ciepło na potrzeby ogrzewania ciepłej wody. Dlatego kaloryfery mogą być zasilane w każdej chwili.

Procedura

  • Poznaj zasady dostarczenia ciepła do Twojego budynku
  • Uzgodnij z sąsiadami wcześniejsze włączenie ogrzewania
  • Wyślij wniosek do administratora wspólnoty lub spółdzielni
  • Wniosek powinien zostać przekazany do odpowiednich służb technicznych
  • Następnego dnia kaloryfery będą ciepłe

Automatyka pogodowa

Jeszcze łatwiej mają mieszkańcy budynków wyposażonych w automatykę pogodową. W Warszawie jest ona już w większości budynków zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Urządzenia automatycznej regulacji ciepła same uruchamiają ogrzewanie przy temperaturze zewnętrznej określonej przez spółdzielnię lub wspólnotę (najczęściej jest to temp. 12°C).

Korzystanie z tych urządzeń obniża koszty eksploatacji budynków. Przede wszystkim jednak znacznie zwiększa komfort i oszczędności mieszkańców, którzy nie muszą z niepokojem śledzić prognoz pogody i dogrzewać mieszkań gazem czy piecykami elektrycznymi.

Jak mogę zacząć korzystać z automatyki pogodowej?

Jeśli Twoja administracja nie korzysta z automatyki pogodowej, możesz wspólnie z innymi mieszkańcami zgłosić wniosek o jej uruchomienie. Wówczas administracja przekazuje taki wniosek do PGNiG TERMIKA i podaje temperaturę, przy której powinna uruchomić się automatyczna dostawa ciepła do mieszkań.

Produkcja ciepła

Jak produkowane jest ciepło systemowe?

Ciepło systemowe dla Warszawy produkowane jest w Elektrociepłowni Żerań, Elektrociepłowni Siekierki, Ciepłowni Wola, Ciepłowni Kawęczyn oraz Ciepłowni Regaty. Ciepło systemowe dla Pruszkowa, Piastowa i Komorowa (gm. Michałowice) produkowane jest w Elektrociepłowni Pruszków.

Wytwarzane jest w procesie kogeneracji – równocześnie przy produkcji ciepła powstaje energia elektryczna. W elektrowni, która wytwarza tylko prąd, ciepło tracone jest do otoczenia. W elektrociepłowni to ciepło wykorzystuje się jako osobny produkt. Takie rozwiązanie jest opłacalne i przyjazne środowisku, ponieważ ogranicza zużycie paliwa i emisję spalin. 

Na czym polega proces produkcji?

W elektrociepłowniach PGNiG TERMIKA stosowane są turbiny parowe przeciwprężne. To właśnie w nich wytwarzana jest w skojarzeniu energia elektryczna i cieplna. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania energia pierwotna (chemiczna) zawarta w paliwie jest o ok. 30% bardziej efektywnie wykorzystywana w porównaniu z rozdzielnym wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej.

Para wodna na wylocie z turbiny przeciwprężnej ma wyższe ciśnienie niż w przypadku turbiny kondensacyjnej. Wyższy poziom ciśnienia umożliwia wykorzystanie ciepła ze skraplania pary wodnej. Właśnie w ten sposób wytworzone ciepło wykorzystywane jest do celów grzewczych. Dalej, za pomocą sieci ciepłowniczej ono do domów mieszkańców Pruszkowa, Piastowa i Komorowa.

Jak dystrybuowane jest ciepło systemowe?

Ciepło produkowane w naszych zakładach dostarczane jest poprzez system ciepłowniczy do mieszkańców.

Ogrzana w elektrociepłowni woda przepływa przez sieć rurociągów, przepompownie oraz węzły cieplne. 

Wczytywanie...