20.04.2021

Kolejne gniazdo sokołów wędrownych, tym razem na kominie zakładu Elektrociepłowni Siekierki

t
Sokoły, Ec Siekierki

Gniazdo w Elektrociepłowni Siekierki zostało zamontowane 21 stycznia na kominie E4 (północnym) na wysokości ok. 80 metrów. Na terenie zakładu od kilku tygodni przebywała para sokołów, jednak brakowało tam naturalnego miejsca pod gniazdo. Aby umożliwić sokołom wyprowadzenie lęgu, na galerii komina umieszczono skrzynkę ze żwirem. Po krótkim czasie okazało się, że odwiedzające komin sokoły przyjęły prowizoryczne gniazdo i doczekały się już czterech jaj.

jajka siekierki
Gniazdo sokołów w Ec Siekierki

Komin Elektrociepłowni Siekierki to nie jedyne miejsce w PGNiG TERMIKA, gdzie możemy obserwować życie i rozród sokołów wędrownych. Na kominach Ciepłowni Kawęczyn i Elektrociepłowni Żerań już kilka lat temu zainstalowano budki lęgowe, a następnie kamery. W kwietniu 2020 r. w budce lęgowej na drugiej najwyższej budowli w Warszawie, czyli na 300 m. kominie Ciepłowni Kawęczyn, przyszło na świat pisklę sokoła wędrownego. Jego rodzicami byli sokolica Czarnooka i sokół Bielan, którzy od lat upodobali sobie kawęczyński komin. Budka lęgowa na żerańskim kominie z kolei to od kilku lat gniazdo Leśnej i Gajowego. Niestety, pomimo zainteresowania gniazdem w 2020 roku sokoły te jaj nie złożyły.

Na przełomie lutego i marca tego roku sokoły wędrowne powróciły do swoich dawnych gniazd ze względu na trwający do połowy lipca okres lęgowy. 20 marca Czarnooka i Bielan ponownie zamieszkujące budkę na kominie Ciepłowni Kawęczyn doczekały się swojego pierwszego w tym sezonie jaja. Ostatnie, czwarte jajo, samica złożyła osiem dni później. Wyklucie pierwszych piskląt oczekiwane jest na 28 kwietnia.

kawe
Czarnooka, C Kawęczyn

Leśna i Gajowy, czyli sokoły, które gniazdowały w budce na kominie Elektrociepłowni Żerań zeszłego roku, również powróciły, jednakże przesiadują w gnieździe jedynie sporadycznie i do tej pory nie doczekały się lęgu.

g
Gajowy, Ec Żerań

Nasze sokoły w Kawęczynie i na Siekierkach wysiadują jajo na zmianę. Kiedy jedno pozostaje w budce, drugie poluje. Często też możemy zaobserwować, jak upolowane zdobycze przynoszą sobie w prezencie. Sokoły wędrowne polują głównie na inne ptaki: drozdy, wrony, szpaki, gołębie, kaczki, które łapią w locie na otwartej przestrzeni. Sokół wędrowny specjalizuje się w jednej technice łowieckiej - szybkości ataku nurkowego. W trakcie polowania osiąga prędkość nawet 389 km/h. Sokół wędrowny poluje najczęściej o świcie i zmierzchu oraz w nocy. Obserwuje okolicę i gdy tylko pojawia się okazja, startuje do lotu. 

Poza okresem lęgowym sokoły wędrowne sporadycznie zaglądają do gniazda. W jego okolicy jednak przebywają cały rok, ale czy będą obserwowane w gnieździe i jak często, zależy już od indywidualnych cech każdej pary.

Czarnooka wysiaduje jaja, C Kawęczyn
Czarnooka wysiaduje jaja, C Kawęczyn

Sokoły wędrowne w Polsce objęte są ochroną gatunkową ścisłą. Monitoring budek lęgowych na terenie C Kawęczyn i EC Żerań odbywa się w współpracy z Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Zachęcamy do obserwacji!

Podgląd gniazda na kominie Ciepłowni Kawęczyn dostępny jest TUTAJ

Podgląd gniazda na kominie Elektrociepłowni Żerań dostępny jest TUTAJ

Sokoły wędrowne to nie jedyni mieszkańcy warszawskich zakładów PGNiG TERMIKA: na terenie Elektrociepłowni Żerań gniazdują również słynne warszawskie Jerzyki, którym domki na ścianach obiektów zakładu sfinansowała firma.

Wczytywanie...