17.10.2024

Dążymy do neutralności energetycznej

Andrzej Gajewski, prezes zarządu PGNiG TERMIKA S.A. , poinformował, że dotychczas spółka wydała na transformację około 10 mld zł. „Gaz będzie paliwem przejściowym. Do 2050 r. osiągniemy pełną neutralność energetyczną” – powiedział prezes PGNiG TERMIKA S.A.
Andrzej Gajewski wziął udział w prezentacji raportu Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC) poświęconego wpływowi regulacji UE na transformację sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce.
Wynika z niego, że na transformację sektora ciepłowniczego w Polsce trzeba przeznaczyć od 300 do 466 mld złotych. W czasie dyskusji na temat raportu przedstawiciele spółek ciepłowniczych zwracali uwagę przede wszystkim na konieczność budowy magazynów ciepła, także wytwarzanego w technologii Power to Heat. Jako najbardziej optymalne technologie w dużych systemach ciepłowniczych PTEC wskazuje kogenerację (CHP) gazową, uzupełnianą w podszczytach przez OZE, a w szczytach przez ciepło z urządzeń Power to Heat jak kotły elektrodowe. Przejście CHP na gazy zdekarbonizowane nie będzie bowiem wymagało budowy źródeł od nowa.
Jednym z najważniejszych rozwiązań będą akumulatory ciepła. Ich rolę dla stabilizacji stołecznego systemu ciepłowniczego podkreślił Prezes PGNiG TERMIKA Andrzej Gajewski na przykładzie akumulatora działającego w elektrociepłowni Siekierki. Już wkrótce rozpocznie się budowa największego w Europie (61 milionów litrów) akumulatora ciepła w EC Żerań, kolejny jest planowany także na Siekierkach.
Tu znajdziesz raport PTEC: https://ptec.org.pl/wplyw-regulacji-ue-na-transformacje-sektora-cieplow…

Wczytywanie...