Michał Olszewski wiceprezes zarządu ORLEN Termika S.A. wziął udział w Power Connect Energy Summit 2025 w Gdańsku w rozmowach na temat:
- roli gazu, w tym biogazu w procesie dekarbonizacji ciepłownictwa, w tym jednostek ORLEN Termika,
- współpracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego z systemami ciepłowniczymi.
W ramach opracowania Planów Neutralności Klimatycznej przyjętych przez ORLEN Termika w czerwcu 2024 r. w celu osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 r. Spółka zidentyfikowała potrzebę konwersji paliwowej istniejących i planowanych do wybudowania jednostek opartych o paliwo gazowe na jednostki opalane tzw. paliwami „zielonymi”, tj. biometanem i bioolejem.
Zapotrzebowanie ORLEN Termika w latach 2040-2050 na paliwa zdekarbonizowane dla biooleju będzie wynosić ok. 7 mln GJ, zaś dla biometanu ma sięgać od ok. 195 mln m3 w 2040 do nawet 395 mln m3 w 2050 r.
Utrzymanie możliwości pracy jednostek kogeneracyjnych w przyszłości w oparciu o paliwa zdekarbonizowane pozwoli na najbardziej efektywną produkcję ciepła systemowego przy jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie jest prognozowane zgodnie z Polityką Energetyczną Państwa do 2040 roku na ponad 200 TWh, co oznacza wzrost o prawie ¼ w stosunku do obecnego poziomu. Warunkiem koniecznym dla rozwoju rynku biometanu jest stworzenie korzystnych regulacji prawnych pozwalających na zatłaczanie biometanu do sieci gazowych i traktowanie tego paliwa jak gazu ziemnego oraz zbudowanie dedykowanego systemu wsparcia dla tego obszaru, co może mieć kluczowe znaczenie w kontekście opłacalności zielonej transformacji.
Prezes Michał Olszewski zaznaczył, że kogeneracja stanowi kluczowy element transformacji dużych systemów ciepłowniczych, co potwierdza przykład Warszawy, gdzie aż 60% energii elektrycznej pochodzi właśnie ze stołecznych elektrociepłowni.