Sposoby ogrzewania

Co to jest ciepło systemowe? Jak jest produkowane i dostarczane do naszych domów i mieszkań? Jak racjonalnie gospodarować ciepłem? To tylko część z pytań, na które odpowiedzi poznają Państwo poniżej. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego ciepło systemowe to najwygodniejszy i najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania domu.

Wiedza o tym, jak rozsądnie gospodarować ciepłem, jest ważna także dla użytkowników innych sposobów ogrzewania. Pokażemy wady i zalety takich rozwiązań.

  • Ciepło systemowe

Ciepło systemowe jest bezpiecznym dla zdrowia użytkowników, pewnym i komfortowym sposobem ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dla użytkownika system dostarczania ciepła jest bezobsługowy. Istotną zaletą ciepła systemowego jest również niski koszt jego użytkowania w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Rozwiązanie to warto także wybrać ze względów ekologicznych. Produkcja ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie technologicznym pozwala na zaoszczędzenie ok. 30% paliwa, a do atmosfery emitowanych jest dzięki temu mniej zanieczyszczeń. Korzystanie z sieci ciepłowniczej oznacza brak własnych emisji spalin, np. z kotłowni gazowej lub pieca węglowego. Warto zauważyć, że ciepło systemowe jest popularnym sposobem ogrzewania w miastach. Na terenia działania PGNiG TERMIKA w Warszawie korzysta z niego ok. 80% mieszkańców, a na terenie Pruszkowa, Piastowa i Komorowa (gm. Michałowice) – korzysta z niego ok. 60% mieszkańców.

  • Kolektory słoneczne
Zalety Wady

Korzystają z promieniowania słonecznego.

Zakup i instalacja wymagają dużych nakładów finansowych.
Energia, którą zgromadzą, wykorzystywana jest do wspomagania ogrzewania budynkówi podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wymagają przestrzeni na umiejscowienie zasobnika oraz dużej powierzchni przystosowanej do montażu kolektorów.
W ciągu roku pozwalają zmniejszyć zużycie energii o ok. 65% w przypadku podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ok. 30% w przypadku ogrzewania budynku. Konieczność zapewnienia ciągłego odbioru wody.
  Duże koszty eksploatacji związane z utrzymaniem czynnika grzejnego.
  • Indywidualne ogrzewanie węglowe

Kotły i piece węglowe są wciąż popularnym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych lub kamienic. W ostatnich latach niektórzy właściciele zdecydowali się na modernizację starych kotłów i zastąpili je kotłami na tzw. ekogroszek.

Zalety Wady
Dostępność ciepła przez cały rok. Konieczność wygospodarowania przestrzeni na piec oraz przechowywanie węgla
Możliwość kontrolowania wydatków Konieczna utylizacja i składowanie popiołu.
  Dbanie o sprawną wentylację oraz przewody kominowe.
  Rozwiązanie nieekologiczne, powodujące wysoką emisję spalin.
  • Indywidualne ogrzewanie gazowe

W ostatnich latach wielu inwestorów budujących osiedla zdecydowało się na ciepło wytwarzane w lokalnych kotłowniach gazowych lub piecach zainstalowanych w poszczególnych mieszkaniach.

Zalety Wady
Dostępność ciepła przez cały rok. Wymagana konserwacja kotłów gazowych.
  Koniecznosć regularnej kontroli przez kominiarzy.
  Gaz jest paliwem łatwopalnym i wybuchowym, przez co korzystanie z niego wymaga szczególnej ostrożności od użytkowników.
  • Indywidualne ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne to coraz popularniejszy sposób ogrzewania budynków. Na rynku dostępne są różne typy urządzeń wykorzystujących energię elektryczną na potrzeby ogrzewania. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. dynamiczne piece akumulacyjne, grzejniki konwektorowe itp.

Zalety Wady
Elektryczne urządzenia grzewcze nie wytwarzają spalin w miejscu użytkowania. Koszty związane z wysoką ceną energii elektrycznej w porównaniu do ciepła produkowanego w elektrociepłowni lub pochodzącego z indywidualnych kotłowni wykorzystujących węgiel czy gaz.
Elektryczne urządzenia grzewcze nie wymagają budowania dodatkowych kotłowni, kominów, ani składowania paliwa. Stosowanie elektrycznych urządzeń grzewczych wymaga nowoczesnej i sprawnej instalacji elektrycznej.

 

Wczytywanie...